W maju 2023 r. w Turcji odbyły się wybory prezydenckie i parlamentarne, w wyniku których przy władzy utrzymała się partia AKP i jej przywódca, Recep Tayyip Erdoğan. W tym miesiącu kraj wracał również powoli do stanu sprzed trzęsienia ziemi, czego oznaką było przykładowo otwarcie około 400 sklepów w historycznym bazarze Uzun Çarşı, jednym z symboli dotkniętej trzęsieniem ziemi południowej prowincji Hatay.
Wykopaliska archeologiczne prowadzono w całym kraju, na przykład w południowej prowincji Osmaniye, w dystrykcie Kadirli, gdzie w ruinach rzymskiej willi znaleziono mozaikę przedstawiającą bohatera wojny trojańskiej Eneasza. Wykopaliska zaczęły również obejmować 2600-letnie pozostałości archeologiczne na wyspie Sedir (zwanej także Wyspą Kleopatry) w Zatoce Gökova.
Co więcej, po raz pierwszy wykopaliska przeprowadzono w starożytnym mieście Mobolla, położonym w dystrykcie Menteşe w zachodniej prowincji Muğla. W Stambule podczas trwających wykopalisk w ruinach Kościoła Świętego Polieukta odkryto liczące 1500 lat przejście podziemne.
W zeszłym miesiącu w Turcji rozpoczęły działalność nowe obiekty kulturalne. Nowy budynek Istanbul Modern, pierwszego tureckiego muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej, został otwarty 4 maja. Ministerstwo Kultury i Turystyki odrestaurowało również 140-letnią fabrykę Alsancak Tekel w Izmirze i przekształciło ją w Izmirską Fabrykę Kultury i Sztuki. Wreszcie, w ramach projektu „Miasto muzeów”, miasto Kuşadası otworzy muzeum w zamku na terenie Gołębiej Wyspy (tr. Güvercinada) i w historycznym karawanseraju.