Szczepienia

W przypadku Turcji nie istnieje obowiązek poddania się szczepieniom przed wyjazdem z Polski. Tym niemniej istnieje lista szczepień zalecanych przed wyjazdem przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Warto sprawdzić, czy zostaliśmy już zaszczepieni, a jeżeli nie - to rozważyć szczepienia przeciwko następującym chorobom:

WZW B

WZW B to wirusowe zapalenie wątroby typu B, dawniej nazywane żółtaczką wszczepienną. Zapalenie wątroby typu B powoduje epidemie w Afryce i w Azji, a wirusem została zainfekowana jedna trzecia ludności świata!

Choroba ta, w ostrej postaci, może powodować zapalenie wątroby, żółtaczkę, a w postaci chronicznej - marskość i raka wątroby. W niektórych przypadkach zakażenie wirusem prowadzi do śmierci. Wirus jest przenoszony poprzez krew i płyny ustrojowe, więc można się nim zarazić między innymi w szpitalu, podczas przetaczania krwi, jak również podczas przygodnych stosunków płciowych.

Obecnie w Polsce profilaktycznie przeciw WZW B stosuje się szczepienia ochronne. Od 1992 roku są szczepione noworodki oraz pracownicy służby zdrowia, od kilku lat także młodzież. Przed szczepieniem należy wykonać badanie HBs, gdyż szczepienie osoby zakażonej nie tylko nie będzie skuteczne, ale również uśpi jej czujność na objawy chorobowe.

Jeżeli nie zostaliście do tej pory zaszczepieni przeciwko WZW B, to warto skorzystać z akcji Żółty Tydzień, w czasie której można się zaszczepić w cenach promocyjnych. Aby szczepienie miały najwyższą skuteczność, należy przyjąć je trzykrotnie, według schematu 0-1-6 miesiąc.

W przypadku podróżników doradzamy przyjęcie tego szczepienia, ponieważ w przypadku nagłego wypadku czy choroby wymagającej przeprowadzenia operacji chirurgicznej podawane są mniej skuteczne szczepionki w schemacie 0-7-21 dzień, o ile w ogóle jest na to czas. Nie wspominamy tu nawet o ryzyku w przypadku seks-turystyki, gdyż mamy nadzieję, że jesteście odpowiedzialnymi podróżnikami.

Błonica

Błonica to bakteryjna choroba zakaźna, najczęściej występująca u dzieci. Przenosi się drogą kropelkową. Występuje w postaci błonicy gardła (tzw. dyfteryt), krtani (krup), nosa lub spojówek oka i skóry. W Polsce szczepienie przeciwko błonicy jest obowiązkowe u dzieci, pod postacią szczepionki Di-Per-Te.

Tężec

Tężec jest chorobą przyranną, na którą mogą zapadać zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Nie przenosi się z człowieka na człowieka, ponieważ jest wywoływana przez egzotoksyny wytwarzane przez laseczki tężca. Tężec występuje na całej kuli ziemskiej, w kurzu, błocie i glebie.

Zachorować można w wyniku skaleczenia, a śmiertelność w przypadku człowieka wynosi około 30%. Co prawda szczepienia na tężec są obowiązkowe wśród dzieci i młodzieży, pod postacią wspominanej już szczepionki Di-Per-Te, to aby uchronić się przed zachorowaniem szczepionkę należy przyjmować nie rzadziej niż co 10 lat. Dlatego też radzimy sprawdzić, kiedy byliście zaszczepieni przeciwko tężcowi i w razie konieczności przyjąć kolejną dawkę szczepionki.

Polio

Właściwa nazwa choroby wywoływanej przez wirus polio to wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, ale wiele osób kojarzy raczej nazwę choroba Heinego-Medina. Wirus polio rozprzestrzenia się drogą pokarmową i kropelkową. Obecnie ludzkość jest na dobrej drodze do całkowitego wyeliminowania tego wirusa, a w ostatnich latach ilość zachorowań na świecie nie przekraczała 2000 przypadków rocznie.

Jednakże, aby całkowicie wyeliminować ryzyko zarażenia się chorobą warto upewnić się, że zostaliśmy na nią zaszczepieni. W ten sposób nie tylko sami zabezpieczymy się przed zakażeniem, ale i przyczynimy się do wyeliminowania tej choroby ze zdrowotnej mapy świata. W Turcji przypadków polio ostatnio nie odnotowano, ale zdarzały się zachorowania w nie tak odległych państwach: w Indiach, Pakistanie i Afganistanie. Szczepienie przeciwko polio jest w Polsce obowiązkowe u wszystkich dzieci.

Dur brzuszny

Choroba bakteryjna, która dawniej nazywana była tyfusem. Wywoływana jest przez bakterie z grupy salmonelli. Najczęściej zakażenie wywoływane jest drogą pokarmową, przez wypicie brudnej wody lub zjedzenie nieumytych owoców. Najprostszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest dokładne mycie owoców i warzyw przez ich zjedzeniem oraz picie czystej wody z pewnego źródła.

Jeżeli uważacie, że owa środki są niewystarczające, lub wiecie, że w trakcie wędrówki będziecie skazani na picia wody niepewnego pochodzenia, warto się dodatkowo zaszczepić. Szczepionka przeciwko durowi brzusznemu uodparnia na okres około 3 lat.

Dodatkowo, w przypadku wyjazdu na tereny występowania pewnych chorób zaleca się szczepienia przeciwko:

WZW A

Pełna nazwa choroby to zapalenie wątroby typu A, a wywołuje ją wirus HAV, który jest przyczyną tzw. żółtaczki pokarmowej. Zarażenie wirusem następuje przez przewód pokarmowy, zdarzają się epidemie tej choroby, zwłaszcza latem i jesienią oraz na terenach o dużej wilgotności.

Najważniejszym sposobem unikania zarażenia jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, jednakże zawsze warto zabezpieczyć się dodatkowo poprzez szczepienie, szczególnie w przypadku podróżników, odwiedzających rozmaite krainy i jadających pożywienie o nie zawsze do końca znanym pochodzeniu. Aby ochrona przed infekcją była długotrwała wymagane są dwie dawki szczepionki podane w schemacie 0, 6 - 12 miesięcy.

Wścieklizna

Choroba wirusowa, na którą co roku umiera około 55 tysięcy osób i która jest nieuleczalna po wystąpieniu objawów. Przenoszona jest dwiema drogami: poprzez bezpośredni kontakt z chorymi zwierzętami (na przykład przez ugryzienie) oraz drogą inhalacyjną (przez wdychanie powietrza np. w jaskiniach, w których mieszkają zarażone nietoperze).

Szczepienie zaleca się osobom podróżującym z dala od ubitego szlaku, które w przypadku zarażenia mogą mieć trudności z dotarciem na czas w miejsce, gdzie dostępne są szczepienia przeciwko wściekliźnie. Warto pamiętać, że Turcja należy do krajów, w których wścieklizna jest chorobą endemiczną.